Алпийски символ - задължителна маркировка за зимните гуми
Alpine символ - тривърха планина със снежинка (3 peak mountain snow flake - 3PMSF)
Най-вероятно много от вас вече са виждали този символ върху страната на гумата - тривърхата планина със снежинка (3 peak mountain snow flake - 3PMSF). В продължение на години основното обозначение на зимните гуми беше M+S (M.S, M&S), съкратено от Mud + Snow (Кал + Сняг). Зад него реално не стоят гаранции за качеството на продукта, въпреки че е масово използван от производителите. Символът, за който ние ще ви разкажем малко повече в тази статия всъщност не е нов, а е въведен още през 2012 година.
Защо тогава едва сега насочваме вниманието ви към него? Защото от 1 Януари 2018 година всички нови зимни гуми трябва да бъдат обозначени с така наречения "Alpine" символ. За разлика от М+S, той служи като сертификат, показващ че гумата е годна за каране през зимата. Има определени критерии, които моделът трябва да покрие, преди да бъде маркиран с него като например поне 7% по-добра успеваемост при спиране на сняг. Качеството на продукта се изпитва при тежки зимни условия от ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation).
Специалистите съветват докато търсите гуми за студения сезон да обръщате внимание не само на добрите отзиви за модела, а и за наличието на такава маркировка.
Актуална информация от 2024 г. за M+S / 3PMSF
Добре е да знаем! Гумите M+S са на доизживяване.
От 1 октомври 2024 г. по-старите зимни и всесезонни гуми само с маркировка M+S вече не са одобрени за шофиране при зимни условия (сняг, лед и киша). Само гуми със символ "Alpine", се признават за подходящи за зимна употреба в някои европейски страни.
Всеки, който кара в снега с гума без алпийски символ, трябва да очаква глоба от 60 до 80 евро в Германия, а в някои области се отнемат и контролни точки. Зимните гуми M+S вече не се продават в Германия от януари 2018 г. и така или иначе трябва да бъдат заменени според препоръката на ADAC: тестовете на ADAC показаха, че зимните свойства забележимо намаляват след шест години. За наше щастие в България все още няма толкова строг регламент, но е възможно това да се промени в следващите години.